Самуїл Йосипович Шатуновський

Самуїл Йосипович Шатуновський – український математик, один із засновників одеської математичної школи. Народився 25 березня 1859 року в селі Велика Знам‘янка Мелітопольського повіту Таврійської губернії (нині – Кам‘янсько-Дніпровський р-н Запорізької обл.) в родині ремісника-єврея і був дев’ятою дитиною у матері. У 1878 році закінчив Херсонське реальне училище. У 1881 році проходив термінову службу в армії. Поступив в Петербурзький технологічний інститут, потім перейшов в Інститут інженерів шляхів сполучення. Проте техніка його не цікавила, він захопився математикою і став вільним слухачем Петербурзького університету, слухав лекції відомого Чебишова і його учнів – А.Н. Коркіна, Е.И. Золотарьова, Ю.В. Сохоцького. Потім, Шатуновський виїхав за кордон до Швейцарії, де в 1884-1885 роках слухав лекції відомого німецького алгебриста Г. Вебера.

Повернувшись в Росію, Самуїл Йосипович перебивався приватними уроками в Катеринославській і Бессарабській губерніях і одночасно писав перші наукові роботи. У 1892 році він почав співпрацювати з журналом, що видавався в Одесі, його статті притягнули увагу одеських математиків. Зав’язалося дружнє листування, і в 1893 році учений-початківець переїхав в Одесу. Він часто виступав на засіданнях Математичного відділення Новоросійського суспільства дослідників природи, в 1897 році став його членом, а в 1898-1914 роках. був його секретарем. Ця посада була основною до 1905 року, коли він був обраний приват-доцентом Новоросійського університету. Це сталося, після того, як С.П. Ярошенко, И.В. Слешинский, И.Ю. Тимченко і В.Ф. Каган виклопотали в Міністерстві народної просвіти дозвіл на складання іспитів, які Шатуновський здав в 1904 році. Він блискуче читав курси алгебри, вступу в аналіз, елементарної математики, сферичної тригонометрії, теорії чисел, теорії визначників, диференціального обчислення, застосування аналізу до геометрії, спецкурси з теорії функцій комплексного змінного, основ теорії цілих алгебраїчних чисел, теорії алгебраїчного рішення рівнянь.

У 1917 році Шатуновський надрукував, а в 1918 році захистив дисертацію, на тему – «Алгебра як вчення про порівняння по функціональним модулями». Саме цікаве в цій дисертації, за твердженням Н.Г. Чеботарьова – це введення «натуральної системи модулів», яка дає можливість розвинути повну теорію Галуа, не вдаючись до понять коренів алгебраїчних рівнянь.

Восени 1917 р. вчений разом з В.Ф. Каганом був забалотований реакційної професурою при виборах на посаду доцента. Самуїл Йосипович викладав в університеті до його розформування в 1920 р, а також на Вищих жіночих курсах, в училище Х.И. Гохмана, читав публічні лекції з математики. З 1920 року Шатуновський викладав в Інституті народної освіти (ІНО), з 1921 р – професор, з 1922 р –  завідувач першої в Одесі кафедрою алгебри. У 1922-1925 рр.  він був професором і завідувачем кафедри математики Одеського політехнічного інституту (ОПІ), викладав на робітфаку ОПІ і в хіміко-фармацевтичному інституті.  Вчений очолював секцію математичного аналізу і алгебри одеської науково-дослідної кафедри математики при ІНО. Подарував математичного кабінету ІНО власну вельми багату математичну бібліотеку. Самуїл Йосипович був одним із засновників і діяльних співробітників видавництва «МАТЕЗІС».

Основні дослідження відносяться до математичного аналізу, алгебри, геометрії і теорії чисел. Вчений був одним з перших представників конструктивного напряму в сучасній математиці. Найважливіші роботи присвячені логічному обґрунтуванню основних математичних понять.  Створив оригінальний курс введення в аналіз, побудував алгебру і теорію Галуа як вчення про порівняння по функціональним модулями без використання закону виключеного третього в застосуванні до нескінченної сукупності.

Шатуновський був членом одеської масонської ложі «Зірка сходу», що входила до Великого Сходу народів Росії, членом якої також був В. Ф. Каган.

Помер Самуїл Йосипович Шатуновський 27 березня 1929 року в Одесі.

 

Література:

  1. Чеботарьов Н.Г. – Самуїл Йосипович Шатуновський – «Успіхи математичних наук» – 1940 рік;
  2. Матеріали з мережі Інтернет,