Масонська Таємниця

Масонська таємниця – це те, що приваблює багатьох людей, пробуджує у них цікавість, змушує їх поринати у невідоме та стукати до дверей Храму. Є різні потреби у пізнанні масонської таємниці, найголовніші дві – з метою викриття Братерства та з метою розвинути свій духовний стан. На першій я зупинятися не буду, розглянемо другу – духовну.

Історія людства свідчить, що суспільству ніколи не були чужими релігійний досвід та духовний пошук. Дана потреба людини ніяк не зменшується в результаті розвитку науки, протягом усього часу існування людства, формуючи духовне в противагу тваринному. При бажанні духовної роботи людина з багатьох шляхів може обрати масонство. Далі, в процесі оброблення інформації, яка існує навколо масонства, людина врешті-решт стикається з поняттям масонської таємниці.

Умовно, таємницю я би розділив на дві складові – таємниця ритуальна і таємниця внутрішня, пов’язана із особистим сприйняттям масоном вчення та його духовною реалізацією.

Щодо ритуальної таємниці. Складно розібратися, чи є це питання таємницею – стільки вже було публікацій, за все існування братерства. Є сайти з ритуалами, відео на Ютуб, численні форуми – проте, звичайно ж, ми не можемо ані підтвердити, ані заперечити цю інформацію, адже присягалися не розголошувати таємниці масонства. Але що дасть людині просте читання цих ритуалів? Простий приклад – ми бачимо столяра, який інструментом обробляє дерево. Назву інструмента ми не знаємо, що він робить також. Знаходимо підручник зі столярної справи, в якому є величезна кількість столярних інструментів та навички з оволодіванням ними. Читання такого підручника ніякого практичного значення не несе, лише ознайомлення з малозрозумілою специфічною інформацією – тобто, щоб стати столяром, нам необхідно прийти до майстра-столяра, який передасть нам свої знання і буде керувати нашим навчанням. Сподіваюсь, цей приклад розкрив практичне значення ритуальної складової в масонстві.

Щодо внутрішньої таємниці – тут все набагато складніше. Наявність масонської таємниці передбачає пошук її розгадки, тобто маємо процес пізнання. Все що нас оточує в середині майстерні і те що робиться з нами під час ритуалу пізнається через призму наших вражень і роздумів, досвіду і наявної теорії. Аристотель стверджував – пізнання починається з подиву. Для дослідника-масона відкриття дивовижного завжди є щасливою подією і стимулом у творчій роботі. Альберт Ейнштейн казав: «Саме чудове, що ми можемо переживати цю таємничість». Сутність масонської таємниці, це потреба духовної складової людини наблизитись до істини і на шляху до неї ми неодноразово спотикаємося через досадні омани. Деякі з пошуковувачів істини мають безрозсудність та слабкість при наявності перешкод і зупиняються у своїй діяльності, але ці омани невідступно супроводжують процес пізнання, як плата людства за зухвалі спроби пізнати більше. Радянський та російський філософ Спіркін А.Г. стверджував, що людський розум, спрямований до істини, завжди впадає у всякого роду омани, обумовлені як його історичною обмеженістю, так і претензіями, які перевищують його реальні можливості.

Масонство є інструментом пізнання та отримання знань будови мікро- та макрокосму. Користуючись цим інструментом, ми наближуємось до істини поступово, використовуючи досвід попередніх поколінь. Навряд одна людина за свій короткий шлях зможе осягнути те, чого вона бажає – ми можемо зробити лише спробу…