Масонські ложі

На даний час існує багато теорій та припущень стосовно того коли з’явилося братство вільних мулярів, чим воно займалося, які цілі ставить перед собою, для чого і де збирається. В цій статті ми з Вами розглянемо останнє питання…  Де збираються масони?

Серед усіх теорій походження масонства (а їх існує чи мало) най більш вірогідніша – це походження масонських лож від середньовічних гільдій вільних мулярів які будували храми та замки в середньовічній Європі. Оскільки будівництво досить довгий процес якій міг тривати десятиліттями а іноді навіть століттями, на приклад всім відомий Нотр-Дам  де Парі будували з 1163 по 1345 року, то майстрам вільним мулярам середньовічної Європи потрібно було місце для відпочинку, прийому їжі тощо, як правило це була прибудова до самого храму чи замку який будувався, ця прибудова називалася ложею. З того часу і до тепер місце де збираються вільні мулярі (так себе зазвичай називають масони) називається ложею або Достойною Ложею.

В період середньовіччя працівники однієї професії об’єднувалися у гільдії в яких обговорювалися складнощі та секрети професії, ці гільдіє мали своїх керівників та касу  при необхідності допомагали морально та матеріально членам своєї гільдії, фактично виконували функції сучасних профспілок. Вільні мулярі не були виключенням з цього правила, але на відміну від інших професій вони вели більш кочовий спосіб життя переміщуючись між поселеннями. Звісно при такому способі життя вони часто зустрічали не знайомих людей і аби впізнавати людей свої професії вільні муляри розробили складну систему знаків та секретних слів (паролів) які суворо охоронялися.

З плином часу будівництво храмів та замків відійшло у забуття і вільне мулярство почало занепадати. Волею долі свою увагу на організацію вільних мулярів звернули знатні та заможні люди яким подобалась філософія та світогляд вільного малярства, і до гільдій вільних мулярів почали приймати людей інших професій. Слід зазначити, що даний симбіоз був вигідний як вільним мулярам так і знаті, оскільки вільні мулярі відкривали свої таємниці, а знать вкладала гроші у підтримку життєдіяльності організації. Згодом все менше і менше залишалося в ложах вільних мулярів і все більше заможних, значення інструментів які використовували вільні мулярі у своїй праці такі як косинець, рівень, прямовис  тощо, вже мали не практичне, а філософське значення і як наслідок оперативне вільне мулярство переродилося в спекулятивне, залишивши в собі традиції та ритуали які існували в середньовіччі. З тих самих пір масонська ложа має інше практичне застосування а ніж на початку свого створення і вже більше ніколи не застосовуватиметься як прихисток для вільних мулярів під час праці.

Розглянувши історичне значення та походження масонських лож спробуємо розібратися, що собою представляє масонська ложа сьогодення та яку роль вона відіграє в житті масона.

В сучасному світі масонська ложа це скоріше адміністративна одиниця Братства вільних мулярів а ніж якась споруда де збираються масони. Масонська ложа це окремий і незалежний від інших Достойних Лож осередок, який існує на певній території, на чолі Достойної Ложі стоїть Достойний майстер. Всі Достойні Ложі підпорядковуються Великій Ложі тієї країни в якій вони знаходяться, власне Велика Ложа країни і є вищим масонським органом, вона не підпорядковується іншим Великим ложам. Тому в масонстві нема єдиної головної ложі якій би підпорядковувались всі Великі Ложі, в деяких країнах існують декілька Великих Лож, так наприклад в США майже в кожному штаті є Велика Ложа.

Окрім ієрархічної будови, масонські ложі умовно можна розділити на види:

  • Символічні або Іоанові чи блакитні ложі – це масонські ложі які є основою масонського руху. Символічні ложі працюють до третього (учень, підмайстер, майстер)градусу посвяти включно.
  • Навчальні ложі – як правило створюються на основі Символічних лож з метою більш глибокого вивчення масонських ритуалів та масонських традицій.
  • Дослідницькі ложі – власне сама назва говорить сама за себе, створюються з метою поглибленого дослідження ритуалів, ізотеричних вчень тощо. До складу дослідницьких лож мають право входити лише майстри масони.
  • Ложі додаткових ступенів – працюють починаючи з четвертого градусу посвяти, працюють окремо від Символічних лож та не мають права втручатися в їх роботу.

На даний час існує багато ритуалів для Лож додаткових ступенів, але найбільш поширеним є Старовинний і Прийнятий Шотландський Обряд (СПШО) який до речі практикується і в Україні, він має таку будову:

символічна ложа

ложа вдосконалення

капітул

ареопаг

суверенний трибунат

консисторія

найвища рада

Отже ми прослідкували з Вами появу масонської ложі від середньовіччя до сьогодення, дізналися, що з плином часу вона змінила своє значення, будову та склад, єдине що залишилося не змінним це суворе дотримання масонами стародавніх традицій та правил поведінки як в самій ложі так і за її межами.